Artykuły ze źródła: KALASOFT Sp. z o.o.

Pieniądze i procent
Firma

PPK, JPK_VAT i e-PIT, czyli zmiany w podatkach ważne dla firm w 2019 roku

Rok 2019 był rewolucyjny pod kątem zmian w ordynacji podatkowej. Ilość innowacji w tym zakresie może przytłoczyć – płatnicy „toną” w napływie informacji, a za niedopełnienie obowiązków grożą surowe kary. Wystarczy wspomnieć kilka zmian wprowadzonych w poprzednim roku – Twój e-PIT, PPK, obniżka stawki podatkowej do 17%, podatek dla młodych, JPK_VAT czy pomysł zmodyfikowania rozliczenia CIT.

CZYTAJ WIĘCEJ
RODO
Firma

Tylko co czwarta firma gotowa na RODO

Według najnowszych badań, zaledwie 28% firm spełnia wymogi związane z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych. Wcale nie lepiej wygląda sytuacja w obszarze instytucji publicznych. Kontrola przeprowadzona w maju przez Najwyższą Izbę Kontroli wykazała, że aż 70% z nich nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa przetwarzanych informacji. Urzędnicy, a także przedsiębiorstwa prywatne, mogą posiadać dostęp nawet do takich informacji jak dochody czy stan zdrowia. Jakie są przyczyny obecnego stanu rzeczy?

CZYTAJ WIĘCEJ
Studenci z rulonami papieru przewiązanego czerwoną wstążką
Edukacja finansowa

Ile Polska płaci za studia obcokrajowców?

W ciągu ostatnich lat kilkukrotnie zwiększyła się liczba pozwoleń na pracę i pobyt wydawanych obcokrajowcom w Polsce. Najczęściej zezwolenia wydawane są obywatelom Ukrainy, którzy stanowią 73 – 76% legalnie zatrudnionych obcokrajowców. Według danych z początku 2019 r. ubezpieczonych w ZUS było ponad 420 tys. osób. Na każdym kroku widoczne są udogodnienia dla przyjezdnych, m.in. banki oferują obsługę klienta w języku ukraińskim. Jak z napływem naszych wschodnich sąsiadów radzą sobie uczelnie wyższe?

CZYTAJ WIĘCEJ
Mężczyzna trzymający umowę z napisem: Pracowcznicze plany kapitałowe
Mój plan emerytalny

PPK: zniesienie 30-krotności uderzy w specjalistów

Minął prawie kwartał od początku wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Od tego momentu już prawie 1320 firm podpisało umowy z instytucjami finansowymi i zdaniem wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, nic nie wskazuje na to, aby pozostali przedsiębiorcy nie zdążyli do granicznej daty 25 października. Najwięcej pracy jednak dopiero przed nimi. 24 września uchwalono nowy budżet, w którym zniesiono 30-krotność. Co takie regulacje zmieniają dla pracownika i pracodawcy?

CZYTAJ WIĘCEJ
Mężczyzna wciskający przycsk z napisem innowacje
Firma

Polskie innowacje: czy możemy już konkurować z Europą?

Niemal 10-krotnie niższe wydatki na badania i rozwój niż w Niemczech, 4. miejsce od końca w najnowszym Rankingu Innowacyjności czy mnóstwo nowatorskich projektów oraz udział 5 polskich uniwersytetów w projekcie Uniwersytetów Europejskich. Który z tych faktów najlepiej obrazuje kondycję polskich innowacji? Jak wypadają one na tle innych krajów UE? Jakie oceniają je ci, którzy na co dzień pracują na styku nauki i biznesu?

CZYTAJ WIĘCEJ
Napis PIT na pieniądzach
Finanse osobiste | Rynek pracy

Niższy PIT zmotywuje pracowników? Trzy aspekty zmian

Ponad 60% Polaków skorzysta w pełni na niższym PIT. Zgodnie z zapowiedziami zmiany mają obowiązywać już od 1 października 2019 r. Czy korzyści rzeczywiście będą wyższe od kosztów, które poniosą m.in. samorządy lokalne? Jak nowe przepisy wpłyną na motywację pracowników zatrudnionych w korporacjach, małych i średnich przedsiębiorstwach, czy na uczelniach wyższych?

CZYTAJ WIĘCEJ
Napis PIT na formularzu rozliczania podatków
Finanse osobiste

Zerowy PIT dla młodych. Te cztery rzeczy trzeba wiedzieć

Nawet kilka tysięcy złotych oszczędności rocznie dla każdego młodego podatnika (wg różnych szacunków) może przynieść wprowadzenie tzw. zerowego PIT. Wejdzie on w życie już 1 sierpnia 2019r. Ze szczegółami zmian powinny zapoznać się zarówno różne grupy pracodawców (typu MŚP, uczelnie, korporacje), jak i młodzi pracownicy. Nowe przepisy oznaczają nie tylko korzyści, ale również dodatkowe obowiązki.

CZYTAJ WIĘCEJ
Mężczyzna trzymający smartfona
Edukacja finansowa

Czy rekrutacja na studia będzie prowadzona drogą elektroniczną?

E-dokumenty już teraz zmieniają oblicze nie tylko biznesu, ale też edukacji. Rozliczanie podatku, otrzymywanie faktur, które są wystawiane elektronicznie, to codzienność. Podobnie jest w oświacie. Nauczyciele kontaktują się z uczniami i rodzicami przez dziennik on-line, a studenci mogą np. złożyć podanie o akademik bez wychodzenia z domu. Czy w podobnym tempie jak e-PIT-y i e-wnioski mogą rozwinąć się narzędzia rekrutacji na studia?

CZYTAJ WIĘCEJ
Ręka wciskająca przycisk z symbolem niepełnosprawności
Edukacja finansowa

Czy polskie uczelnie są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych?

Czy 200 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wystarczy, by jeszcze lepiej dostosować polskie uczelnie do potrzeb osób niepełnosprawnych? Co zrobić, by strony administracji publicznej osiągnęły tzw. pełną dostępność cyfrową (zgodnie z obowiązującą ustawą)? Różnorodne bariery, które napotykają niepełnosprawni studenci (wskazywane m.in. w raportach NIK), pokazują jak wiele pracy stoi przed instytucjami, firmami, ale też całym społeczeństwem. Warto mówić o dobrych praktykach i wyciągać wnioski z tych inicjatyw, które wymagają jeszcze dopracowania.

CZYTAJ WIĘCEJ
Marta Tomaszewska, Kierownik Działu Wsparcia Kadry i Płace w firmie KALASOFT Sp. z o.o.
Komentarze ekspertów | Mój plan emerytalny

Jaka przyszłość czeka PPK?

Trudności w oszacowaniu wszystkich kosztów, złe zdanie opinii publicznej o narzędziach emerytalnych (typu OFE), niedostateczna znajomość mechanizmów działania przez różne grupy zawodowe mogą ograniczyć rozwój Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). W opinii ekspertów PPK mogą się jednak sprawdzić. Wymagają one dopracowania, edukacji społeczeństwa, a przede wszystkim czasu. Efekty finansowe będą widoczne dopiero za kilka lat.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1